Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Çfarë ka thënë Albert Einstein për jetën?

Shko poshtë

default Çfarë ka thënë Albert Einstein për jetën?

Mesazh nga SHKELBA prej Wed Dec 10, 2014 11:25 pm

Çfarë ka thënë Albert Einstein për jetën?


Albert Einstein për shumë njerëz është më shumë i njohur për thëniet e tij të urta sesa për arritjet e tij shkencore.

Ne themi se ky njeri ishte po aq i mençur për të kuptuar parimet më komplekse shkencore, pa lënë pas dore rëndësinë e detajeve të vogla të jetës. Prandaj, thëniet e tij për jetën përgjithmonë do të mbeten ne kujtesen tone dhe do të vlerësohen.
"Tronditje intelektuale duhet të fillojë me lindjen dhe përfundojne me vdekje."
"Të gjithë duhet të respektohen si individ, por askush nuk duhet të idolizohet."
"Asnjëherë mos bëni ndonjë gjë kundër ndërgjegjes madje edhe nëse shteti kërkon atë."
"Nëse njerëzit janë të mirë vetëm sepse kanë frikë ndëshkimin, dhe shpresoj për një dhuratë të vërtetë janë për të ardhur keq".
"Nëse ju nuk mund ta shpjegoni atë thjesht, ju nuk e dini se sa duhet."
"çmenduri:. Të bësh të njëjtën gjë pa pushim dhe presim rezultate të ndryshme"
"Mëso nga dje, jeto për sot, shpreso për nesër."
"Po bëhet e qartë se teknologjia jonë ka tejkaluar njerëzimin tonë."
"Çdo gjë duhet të jetë aq e thjeshtë sa ajo është, por jo të thjeshta."
"Një person i cili asnjëherë nuk ka gabuar nuk ka provuar diçka të re."
"Për të gjithë ata që nuk i kuptojnë të vërtetat të vogla seriozisht nuk mund të besohet me ndonjë prej të vërtetave të mëdha."
"Arsimi është ajo që mbetet pasi e ke harruar atë që e mësuat në shkollë."
"Logjika do t'ju marr nga A në B. Imagjinata kudo. "
"Asnjehere mos ndaloni të qenurit kurioz."
avatar
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi