Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Hitleri dhe "svastika" në një film propagandues i miratuar nga hunta në Tajlandë

Shko poshtë

default Hitleri dhe "svastika" në një film propagandues i miratuar nga hunta në Tajlandë

Mesazh nga SHKELBA prej Thu Dec 11, 2014 12:09 am

Hitleri dhe "svastika" në një film propagandues i miratuar nga hunta në Tajlandë


Filmi është një nga dymbëdhjetë filmat me metrazh të shkurtër i porositur nga pushteti aktual, ndërsa sipas emrit të fushatës qeveritare, duhe t'i afirmojnë "vlerat e vërteta në jetë".

Një pjesë e madhe e banorëve të Tajlandës u shokuan pas shfaqjes të një filmi propagandues, të miratuar nga udhëheqsha aktuale ushtarake e Tajlandës, e cila fillon me skenë në të cilën dy njerëz të rijn e zbukurojnë klasën me portret të Hitlerit dhe me shenjën naziste "svastika".
Filmi është një nga dymbëdhjetë filmat me metrazh të shkurtër i porositur nga pushteti aktual, ndërsa sipas emrit të fushatës qeveritare, duhe t'i afirmojnë "vlerat e vërteta në jetë".
Sipas njohësve, simboli "svastika" posaçërisht në Azi, nuk duhet të asocojë në gjëra të këqija, por i kombinuar me portretin e Hitlerit, filmi i tillë ka vlerë të dyshimtë etike.
Këtë vit përpjekje të ngjashëm për "rehabilitim" të Hitlerit bëri edhe një bloger në Indonezi, por pas dënimit nga opionin blogu u largua nga interneti, ndërsa autori i tij u gjet edhe në gjykatë.
avatar
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi