Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

SHBA do futjen e Kosovës në draft-ligjin për mbrojtje nga agresioni rus

Shko poshtë

default SHBA do futjen e Kosovës në draft-ligjin për mbrojtje nga agresioni rus

Mesazh nga SHKELBA prej Wed Dec 17, 2014 11:33 pm

SHBA do futjen e Kosovës në draft-ligjin për mbrojtje nga agresioni rus


Shtetet e Bashkuara të Amerikës po shqyrtojnë instalimin e një kornize të re mbrojtëse dhe të forcimit të bashkëpunimit ekzistues me vendet e Evropës juglindore dhe të Ballkanit, me qëllim të parandalimit të ndikimit ekspansionist të Rusisë.

ëse miratohet ligji për parandalimin e agresionit rus në Ukrainë dhe vendet tjera evropiane, që tash gjendet në procedurë në Senat, Washingtoni do të nisë negociatat për kornizë të re ndërshtetërore, me stërvitje më të shpeshta dhe më komplekse ushtarake me vendet e rajonit të Ballkanit.
Kjo do të bëhet përmes aleancës veri-atlantike(NATO), por edhe në mënyrë bilaterale me shtetet veç e veç.
Senatori republikan Bob Corker e ka propozuar tekstin e këtij draft-ligji, i cili ashpërson deri në fund raportin e SHBA-ve ndaj agresionit rus në këtë pjesë të Evropës, përfshirë edhe Bosnjë e Hercegovinën, Kosovën, Serbinë, Poloninë si dhe shtetet baltike, përcjell telegrafi.
Draft-ligji tashmë është prezantuar në Komitetin për politikë të jashtme të Senatit amerikan dhe atë, pos senatorit Corker, e kanë përkrahur edhe 26 senatorë.
avatar
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi