Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Njihuni me “peshkun spiun” të marinës amerikane [Video]

Shko poshtë

default Njihuni me “peshkun spiun” të marinës amerikane [Video]

Mesazh nga SHKELBA prej Sat Dec 20, 2014 10:32 pm

Njihuni me “peshkun spiun” të marinës amerikane [Video]


Duket si një peshkaqen dhe noton si i tillë- por është një robot, i krijuar në laboratorët e marinës amerikane. Marina amerikane njoftoi në Virginia se ka testuar një dron të ri nënujor që ka përmasat dhe formën e një peshkaqeni.

Por, ndryshe nga peshqit e vërtetë, ky dallohet për “inteligjencën e shikimit, vëzhgimit dhe zbulimit të misioneve”.
I njohur me emrin ‘GhostSwimmer‘, droni 1.5 metra i gjatë dhe 45 kilogramë është pjesë e projektit të marinës amerikane për të krijuar pajisje biometrike nënujore. GhostSwimmer mund të notojë vetë ose nëpërmjet një kontrolli në distancë, gati 150 metra larg dhe në një thellësi prej 91 metrash.
Ai është përdorur deri tani për të mbledhur informacione të rëndësishme nën ujë dhe inspektimin e brigjeve. Ky robot-peshk mund të përdoret gjithashtu për survejim të botës nënujore, për të mbrojtur anijet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, për të zbuluar spiunët dhe për të siguruar marinën amerikane. /krokodili.al/

avatar
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi