Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Rusi: Anulohet transferi i Krimesë në Ukrainë në vitin 1954

Shko poshtë

default Rusi: Anulohet transferi i Krimesë në Ukrainë në vitin 1954

Mesazh nga SHKELBA prej Mon Dec 22, 2014 10:08 pm

Rusi: Anulohet transferi i Krimesë në Ukrainë në vitin 1954



Valentina Matviyenko, kryesuese e Këshillit të Federatës së Rusisë, që është Dhoma e Epërme e Parlamentit të Rusisë, tha se po përpilohet legjislacioni me të cilin do të anulohet transferi i Krimesë nga Bashkimi Sovjetik në Ukrainë, në vitin 1954, si “juridikisht i pavlefshëm dhe joobligativ”.

Këtë deklaratë ajo e bëri në mbledhjen e sotme të ligjëvënësve ruë nga të dy dhomat e Parlamentit të Rusisë, në të cilën merrte pjesë edhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin.
Rusia e ka aneksuar Krimenë nga Ukraina në muajin mars të këtin viti, pasi i ka vendosur trupat në gjithë gadishullin dhe e ka mbajtur një referendum të pavarësisë, i cili është dënuar në gjithë botën si shkelje e ligjeve të Ukrainës dhe së drejtës ndërkombëtare.
avatar
SHKELBA
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 615
Points : 1816
Reputation : 14
Join date : 03/01/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi