Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh

Shko poshtë

default Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh

Mesazh nga Rifat prej Wed Dec 14, 2011 9:31 amParashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh
Profesori Frank Fenner

Profesori Frank Fenner, profesor i Mikrobiologjisë në Universitetin Australian Kombëtar, ka parashikuar se raca njerëzore do të shuhet brenda 100 viteve të ardhshme.

'Ai ka deklaruar se raca njerëzore,nuk do të jetë në gjendje për ti mbijetuar një shpërthimi demografik dhe 'konsumi te shfrenuar ".
Fenner i tha gazetës Australiane që "homo sapiens do të shuhet, ndoshta brenda 100 vjet."

'Bashke me te do te zhduken dhe shumë lloje të tjera kafshesh,, "shtoi ai.
Unë përpiqem për tu shprehur se faktoret për zhdukjen e rraces njerzore jane VETE NJERIU,qe megjithse mundohet te beje dicka permiresuese,perseri ato ngelen fare te paperfillsheme.

Njerëzit kane hyrë në një periudhë jo zyrtare,shkencore të njohur si Anthropocene - ne kemi pasur gjithmone rivale ne jeten tone,si kometat,periudhat akullnajore dhe tashti ngrohjen globale,e cila ndikon ndjeshem- deklaron Fenner.

Fenner, ne vitin 95, ka fituar çmime për punën e tij për të ndihmuar çrrënjosjen e nje virusi li li,ka shkruar ose bashkë-shkruar 22 libra.

Ai njoftoi zbulimin e sëmundjes se li li ne Organizaten Botërore të Shëndetësisë në 1980 qe ende konsiderohet si një nga arritjet më të mëdha Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ai ishte gjithashtu shume i përfshirë ne studimin e myxomatosis ne lepuj ne Australi

Shifrat zyrtare të fundit të vitit,nga OKB-ja vlerësojne se shifrat e popullsisë së botës jane aktualisht 7.000.000.000. Është parashikuar që të tejkalojnë 9.000.000.000 deri në fund të 2025.Nje atlas ku tregohen ndryshimet demografike te botes ne vitin 2011


Fenner fajëson fillimin e ndryshimit të klimës për dështimin e afërt të racës njerëzore.

Ai tha: "Ne do të pësojmë të njëjtin fat si njerëzit në Ishullin i Pashkëve,njekohesisht popullimi i pakontrolluar i njerzimit,do te jete fatale,si rezultat i shterimit te burimeve te ushqimit dhe ujit.

"Ndryshimi i klimës është vetëm në fillim.' Ne jemi duke parë ndryshime të theksuara te motit tashmë. "
'Aborigines tregoi shkencërisht se pa shtimin e dioksidit të karbonit dhe vazhdimin ngrohjes globale, njerzimi mund të mbijetojë edhe për 40.000 apo 50.000 vjet.

Njeriu ka gjasa të zhduket në të njëjtën mënyrë si shumë specie që ne kemi parë të zhduken. "
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh

Mesazh nga filozofi prej Wed Jul 25, 2012 11:58 am

Estilen shkruajti:

Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh
Profesori Frank Fenner

Profesori Frank Fenner, profesor i Mikrobiologjisë në Universitetin Australian Kombëtar, ka parashikuar se raca njerëzore do të shuhet brenda 100 viteve të ardhshme.

'Ai ka deklaruar se raca njerëzore,nuk do të jetë në gjendje për ti mbijetuar një shpërthimi demografik dhe 'konsumi te shfrenuar ".
Fenner i tha gazetës Australiane që "homo sapiens do të shuhet, ndoshta brenda 100 vjet."

'Bashke me te do te zhduken dhe shumë lloje të tjera kafshesh,, "shtoi ai.
Unë përpiqem për tu shprehur se faktoret për zhdukjen e rraces njerzore jane VETE NJERIU,qe megjithse mundohet te beje dicka permiresuese,perseri ato ngelen fare te paperfillsheme.

Njerëzit kane hyrë në një periudhë jo zyrtare,shkencore të njohur si Anthropocene - ne kemi pasur gjithmone rivale ne jeten tone,si kometat,periudhat akullnajore dhe tashti ngrohjen globale,e cila ndikon ndjeshem- deklaron Fenner.

Fenner, ne vitin 95, ka fituar çmime për punën e tij për të ndihmuar çrrënjosjen e nje virusi li li,ka shkruar ose bashkë-shkruar 22 libra.

Ai njoftoi zbulimin e sëmundjes se li li ne Organizaten Botërore të Shëndetësisë në 1980 qe ende konsiderohet si një nga arritjet më të mëdha Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Ai ishte gjithashtu shume i përfshirë ne studimin e myxomatosis ne lepuj ne Australi

Shifrat zyrtare të fundit të vitit,nga OKB-ja vlerësojne se shifrat e popullsisë së botës jane aktualisht 7.000.000.000. Është parashikuar që të tejkalojnë 9.000.000.000 deri në fund të 2025.Nje atlas ku tregohen ndryshimet demografike te botes ne vitin 2011


Fenner fajëson fillimin e ndryshimit të klimës për dështimin e afërt të racës njerëzore.

Ai tha: "Ne do të pësojmë të njëjtin fat si njerëzit në Ishullin i Pashkëve,njekohesisht popullimi i pakontrolluar i njerzimit,do te jete fatale,si rezultat i shterimit te burimeve te ushqimit dhe ujit.

"Ndryshimi i klimës është vetëm në fillim.' Ne jemi duke parë ndryshime të theksuara te motit tashmë. "
'Aborigines tregoi shkencërisht se pa shtimin e dioksidit të karbonit dhe vazhdimin ngrohjes globale, njerzimi mund të mbijetojë edhe për 40.000 apo 50.000 vjet.

Njeriu ka gjasa të zhduket në të njëjtën mënyrë si shumë specie që ne kemi parë të zhduken. "

Na plasen me genjeshtra :njeher MAYA pastaj kta iluzioneret po tregojn per fundin e botes a kta vet nuk e din se qka ka me ndodh me vete ne tyre ...???
avatar
filozofi

Numri i postimeve : 5
Points : 8
Reputation : 1
Join date : 24/07/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh

Mesazh nga korabi prej Sat Feb 09, 2013 10:31 pm

edhe mund te ndodh kjo qe thuhet po ndodhin ndryshime te cuditeshme nuk i dijet

korabi

Numri i postimeve : 1
Points : 1
Reputation : 0
Join date : 09/02/2013

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Parashikim i hidhur,njerzimi do te zhduket brenda 100 vitesh

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi