Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?

Shko poshtë

default Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?

Mesazh nga Rifat prej Mon Mar 12, 2012 12:34 pm


Sekretet e numerologjisë. A janë ditët tona të numëruara?
Numerologjia është konsideruar si shkencë qysh në lashtësi. E tillë trajtohet ajo edhe në librat e nderuar, që rrjedhin nga misteret e kësaj lashtësie, në të cilat bazoheshin praktikat mbi numerologjinë dhe gematrinë (sipas Kabalës së jahudinjve apo literaturës rabinike).

Pikërisht nën gjurmët e këtyre librave e praktikave eci dhe arriti një përsosmëri Pitagora me shkollën e tij në Krotona (u hap në gjuhën greke në vitin 536 p.e.s kur Pitagora ishte 56 vjeç) në jug të Italisë, shkollë e cila është ende universiteti i parë në historinë e botës. Vetë Pitagora i kishte studiuar të fshehtat dhe fuqinë e numrave në komunitetin jahudi të esienëve, komunitet i cili u shkatërrua nga romakët dhe prej të cilit pati dalë edhe Jezu Krishti.

Numerologjia është e lidhur në thelb nga vullneti i Zotit me një destiny, me një paracaktim të fatit, të tipit, të karakterit dhe temperamentit të çdo njeriu. Në fakt, qysh para një shekulli, kur numerologjia filloi ta lidhë këtë karakter dhe personalitet të njeriut me të dhënat e datëlindjes dhe me gematrinë (shumimin e shkronjave të emrit të njeriut), fillon edhe epoka modern e saj.

Por a mund të llogaritet jetëgjatësia jonë dhe fati ynë nëpërmjet numerologjisë dhe gematrisë?
Rreth ketij materiali mund te diskutohet gjate.Sillni dhe ju mendimin tuaj.


Origjinali: The Secret Science of Numerology - The hidden meaning of Numbers and Letters
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi