Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

RR'NOFTE GEGNISHTJA

Shko poshtë

default RR'NOFTE GEGNISHTJA

Mesazh nga Dimitrov Xhunga prej Mon Mar 26, 2012 6:40 pm

Ndonese nuk jam verior,apo nuk jam gege ne origjine deshiroj te bej nje paranteze lidhur me kete teme duke shprehur keshtu edhe opinionin tim per gjuhen ne pergjithesi.Marr shkas nga shume materiale te cilat rastesisht me kane rene ne dore por qe i quaj edhe mrekulli,nderkohe ne paranteze tanime nuk i besoj me verberisht asnje profesori cili do qofte ky.Per mua gegnishtja eshte gjuha origjine e njeriut te qyteteruar(me kete nenkuptoj ate periudhe te zhvillimit njerezor qe kur ai nisi te perdore mjetet rreth e qark ne dobi te vetes se tij).Kjo teme mbetet e hapur per cilindo te jape kontributin e tij te vyer duke pohuar apo kundershtuar opsionet qe do te ngrihen.

Dimitrov Xhunga
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 27
Points : 52
Reputation : 4
Join date : 24/03/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: RR'NOFTE GEGNISHTJA

Mesazh nga Dimitrov Xhunga prej Tue Mar 27, 2012 7:16 am

Duke lexuar ENGJEJ dhe DJAJ te D.Braun u hasa me fjalen al shajtan.Prej kohesh kam filluar ti shoh ndryshe gjerat qe lexoj.Keshtuqe me kete kendveshtrim nisa analizen ne koken time te fjaleformimit ne rrjedhen e kohes te kesaj fjale nga arabishtja ne gjuhet e tjera deri ne transformimin e saj ne satana,me nje theks fundor agresiv gje qe ben te largohet shume nga origjina qe ia kane percaktuar,edhe pse gabim.Duke e pare thjesht problemin e duke i rene shkurt sqarimit po komentoj:
Gabimi ketu behet qe ne fillim te saj.Fjalen "al shajtan" personalisht nuk e shoh si fjale arabe por si nje fjale qe merr kuptim dhe zberthehet vetm nga shqipja e sotme ose me mire nga gegnishtja.Meqenese keto mund te marrin kuptim per nje auditor te gjere vetem nepermjet nje studimi te hollesishem shkencor ne fushen e gjuhes,por qe une he per he nuk e kam tagrin profesional ta bej nje gje gje te tille,dhe per ti mbyllur rrugen kritizereve qe do te hidheshin me ze te forte duke me mbytur per rrugen apo menyren e argumentimit po i bie shkurt duke e bere publike mendimin tim dhe duke sqaruar se kjo fjale rrjedh prej gegnishtes qe mund te zberthehet shaji t'tan e cla transformohet ne rrjedhe te kohes dhe sjell satanapor qe ka korespondenten e saj besnike ne shqipesn e sotme shejtan.Ketu po e le komentin tim dhe i hap rruge te lire cdo lloj mendimi kunder me argumente bindese.Kete teme e hapa per faktin se ne cdo gjuhe te bote shoh fjale qe zberthehen vetem e vetem nga gegnishtja te cilen ne mendjen time e mbaj si mitren e gjuheve boterore qe fliten sot,apo te gjuheve te vdekura...

Dimitrov Xhunga
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 27
Points : 52
Reputation : 4
Join date : 24/03/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: RR'NOFTE GEGNISHTJA

Mesazh nga Dimitrov Xhunga prej Tue Mar 27, 2012 4:57 pm

Gjenden me mijera fjale te cilat jane shperndare ne te kater anet e botes mijera vjecare me pare te cilat marrin kuptim nga dialekti gegnishte i shqipes.Eshte e cuditshme se edhe pse kane kaluar mijera vjecare prapeseprape nuk i eshte humbur kuptimi origjinal ketyre fjaleve.Kam gjetur shume syresh neper librat e shenjte te cilat nuk kane kuptim aspak te qarte ne asnje gjuhe te botes por qe shume kollaj spjegohen nga ky dialekt.Edhe njehere them se nese eshte mundur thoni edhe ju mendimin tuaj kritik.

Dimitrov Xhunga
Moderator
Moderator

Numri i postimeve : 27
Points : 52
Reputation : 4
Join date : 24/03/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: RR'NOFTE GEGNISHTJA

Mesazh nga Vizitor prej Wed Mar 28, 2012 9:45 am

Po a mundemi te njihemi me fjalet konkrete se keshtu nuk mund te themi asgje,,, ai shembulli i mesiperm al shajtan nuk me bind fare, nejse mendimi im.

Vizitor
Vizitor


Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: RR'NOFTE GEGNISHTJA

Mesazh nga Niko_ prej Sun Aug 18, 2013 11:27 am

Dimitrov Xhunga shkruajti:Per mua gegnishtja eshte gjuha origjine e njeriut te qyteteruar.
O popull, Gegnishtja nuk është gjuhë, por është djalekt i gjuhës shqipe, ashtu siç është edhe Toskërishtja. Kjo është propaganda e qarqeve që kanë disa kohë që kanë filluar tu bien daulleve për mbjelljen e përçarjes mes shqipëtarëve dhe që me teza të tilla mbështesin krijimin e kombit kosovar.
avatar
Niko_

Numri i postimeve : 5
Points : 5
Reputation : 0
Join date : 28/04/2012
Location Location : në botën time

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: RR'NOFTE GEGNISHTJA

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi