Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Krijimi i numrave,me i thjeshte nga sa eshte menduar

Shko poshtë

default Krijimi i numrave,me i thjeshte nga sa eshte menduar

Mesazh nga Rifat prej Fri Mar 30, 2012 1:37 pm


Krijimi i numrave,me i thjeshte nga sa eshte menduar


A jeni vetëpyetur ndonjëherë se pse 1 është “një”, 2 është “dy”, 3 është “tre” dhe se cila është origjina e numrave?! Numrat që njerëzit përdorin sot… u krijuan me algoritme arabe (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 etj) me qëllim për t’u dalluar nga algoritmet romake (I, II, III, IV, V, VI, VII, VIII, IX, X etj).

Arabët, pra, ishin ata që përhapën algoritmet specifike, megjithatë prejardhja e tyre shkon mbrapa te tregëtarët, të cilët i përdornin për të numëruar dhe bërë shkëmbimet e nevojshme. Ç’kuptim kishin algoritmet arabe? Shpjegimi është më i thjeshtë nga ç’mendoni, pasi për të gjitha përgjegjësohen këndet. Shihni fotot e mëposhtme që të kuptoni se çfarë dua të them: vetem Zero nuk ka kende prandaj !avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Krijimi i numrave,me i thjeshte nga sa eshte menduar

Mesazh nga filozofi prej Sat Jul 28, 2012 12:06 pm

kot fare
avatar
filozofi

Numri i postimeve : 5
Points : 8
Reputation : 1
Join date : 24/07/2012

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi