Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

A eshte e vertete qe femijet shohin fantazma..?

Shko poshtë

default A eshte e vertete qe femijet shohin fantazma..?

Mesazh nga Rifat prej Sun Apr 08, 2012 8:37 am


Pse femijet shohin fantazma..?
Mendohet qe ata qe i shohin me shume fantazmat ne jeten e perditshme jane pikerisht femijet. Sipas disa teorive kjo gje nuk ndodh sepse femijet kane me shume fantazi apo sepse ata shtyhen nga filmat dhe historite e ndryshme qe degjojne, por mendohet qe ka nje lidhje te cuditshme midis femijeve dhe fantazmave sepse femijet jane te pafajshem dhe te paster si edhe sepse femijet nuk kane frike nga dicka qe nuk e kuptojne.

Shume te tjere e kundershtojne kete teori dhe thone qe eshte krejtesisht e pavertete, me te gjitha faktet jane te verteta.

Ne fakt, fantazmat jane me te predispozuar qe te vizitojne nje femije sesa nje te rritur. Te rriturit do te shfaqnin frike dhe mosbesim ndaj fantazmave, ndersa ne rastin e femijeve ata do te ishin me te qete dhe do te reagonin ne menyre totalisht te ndryshme ndaj nje fantazme.

Megjithate ceshtja nuk eshte kaq e thjeshte sa mendohet edhe pse njerezit jane menduar per kete per vite me rradhe. Shume njerez e pyesin veten dhe mbeshtetesit e ketyre teorive nese nje femije mundet te shohe me te vertete fantazmat apo thjesht i shpik ato si nje mik imagjinar.

Kjo ka qene nje sfide per shume vite. Megjithate ne mbeshtetje te ketyre teorive mund te thuhet se shume femije dhe fantazma kane komunikuar dhe femijet dine disa gjera qe asnje tjeter nuk do te ishte ne gjendje qe t'i dinte apo t'i mesonte ne lidhje me fantazmat. Kjo e ben kete nje sfide edhe me te veshtire.

Si do te mund te dinin keta femije disa gjera te cilat i dinin vetem fantazmat ne fjale dhe qe mund t'i mesonin vetem prej ketyre fantazmave? Ndoshta atehere eshte e vertete qe femijet mund te shohin fantazma te cilat shume te rritur nuk munden t'i shohin. Njerezit duhet te pranojne kete si teori deri ne mometin qe ata nuk kane nje pergjigje tjeter te logjikshme per pyetjen se si nje femije mund te dije gjera qe mund t'ua kishte thene vetem nje fantazem.

Mund te keni degjuar edhe per fantazma qe luajne me femijet nderkohe qe prinderit e femijeve nuk gjenden ne dhome. Nje rast i tille ishte rasti i nje fantazme qe ishte ne nje shtepi ku jetonin nje familje e perbere nga dy te rritur dhe dy femije. Femijet zgjioheshin naten pasi dikush u guduliste kembet.

Deri sa ne dhome nuk kishte asnje person tjeter pervec femijeve qe ishin ne gjume, atehere kush mund ta bente kete? Pergjgija e vetme e besueshme ishte qe kete gje e bente nje fantazem. Dhe kjo gje i ka ndodhur te dy femijeve qe jetonin ne ate shtepi. Njerezve u duket e veshtire kjo per t'u besuar, por femijet nuk kishin pse te gjenjenin. Ata nuk ndodheshin te kercenuar nga e panjohura.

Gjithandej qarkullojne histori te ndryshme te lidhura me femijet dhe me fantazmat. Keto histori mund te kene vertetesine e tyre. Nese nje femije thote qe ndjen prezencen e dickaje apo sheh dicka e ndjen dicka, atehere duhet hetuar mbi kete ceshjte dhe jo te mos i jepet rendesia e duhur. Duhet te mesohet nese fantazma qe ndjen femija eshte fantazem miqesore apo nje qe mund te shkaktoje deme.

Ka shume histori qe tregojne qe femijet kane pare fantazma dhe kane mesuar prej tyre gjera qe nuk kishin se nga t'i mesonin, detaje te jeteve te fantazmave qe me pas kur jane bere hetimet e duhura kane dale si informacione te verteta mbi persona qe kane jetuar me pare dhe kishin kohe qe kishin vdekur.

Nese nuk e besoni ende qe femijet jane ne gjendje qe te shohin fantazma dhe fantazmat ekzistojne, si do e shpjegonit ju kete fenomen?
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi