Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Alfabeti i Runave

Shko poshtë

default Alfabeti i Runave

Mesazh nga Nikolaos prej Wed Apr 11, 2012 7:12 pm

Runat

Shpjegimi i thjeshte eshte se Runat jane nje alfabet i vjeter i Vikingeve. Megjithate, si te gjitha format antike te te shkruarit, ato jane me shume se thjesht shkronja. Akti i thjeshte i marrjes se informacionit nepermjet fjaleve te shkruara perfshin nje veprim ne ndergjegje nga dita qe mbizoteronin fjalet e gojes dhe ne nje fare menyre eshte magjikja qe transformohet. Runat jane gjithashtu simbole magjike pasi ato transmetojne me shume sesa tinguj te formuar nga goja apo pjese te nje fjale.

Secila prej runave eshte pjese e nje seti korrespondencash perfshi ngjyrat, kafshet, planetet, ngjarjet jetesore dhe shume me teper. Me qellim qe t’i pergjigjen nje pyetjeje runat mund te “hidhen” zakonisht mbi nje cope te mbajtur posacerisht per kete qellim. Nje numer i caktuar i runave perzgjidhet nga canta ne te cilen mbahen dhe shperndahen. Menyra se si ato bien mund te interpretohet ose ato mund te vendosen ne nje tabele.

Runat jane thjesht simbole qe kane shume kuptime. Mund te thuhet qe secila prej runave ka po aq kuptime sa edhe nje leter tarot Major Arcana por ju duhet ta gjeni vete kete kuptim. Per shembull runa Berkana ka formen e nje B me cepa te mprehte. Megjithate sjell me vete nje pafundesi shoqerimesh si shenjen e Gaforres, ngjyren jeshile, pjellorine, shtepine – sa per te permendur disa prej tyre. Runat mund te jene terheqese per ju nese nese ju keni nje natyre perceptive dhe ju pelqen te prekni gurin ose drurin ne te cilin jane gdhendur runat.

Gjithashtu, runat mund t’ju pershtaten nese deshironi te arrini te krijoni imazhet tuaja duke nisur nga nje simbol i thjeshte dhe nese jeni te afte te mbani mend dhe te beni lidhje kuptimplota me te gjitha asocimet e pershtatshme me secilen prej runave. Runat mund te perdoren edhe si nje menyre alternative te shkruari ne dallim nga shkrimi i zakonshem per te krijuar hajmali apo talismane.

Nese e keni seriozisht perdorimin e runave, duhet te meditoni mbi cdo rune, ne menyre qe kuptimi te vije personalisht tek ju. Kur zgjedhni dike te hedhe runat, per ju duhet te perdoren te njejtat kritere si ne rastin e praktikanteve te tjere; arsye, miresi, ndihme dhe rekomandime personale.
avatar
Nikolaos
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 156
Points : 448
Reputation : 29
Join date : 14/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://www.astro-al.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi