Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Simbole ezoterike

Shko poshtë

default Simbole ezoterike

Mesazh nga Rifat prej Wed Aug 22, 2012 6:39 am


Disa simbole qe jane perdorur dhe vazhdojne te perdoren
Trekendeshi me dy shpata....perfaqson simbolin e masoneve.Por qenden edhe shume variante te tjera te ketij simboli masonik.

Ky shandan me 7 krahe eshte Menorah-u,simboli i kultures ebraike,por ne disa raste eshte perdorur edhe si simbol masonik.Pentagrami.Ylli i 5 cepesh vecanrisht shoqeron satanizmin.Ne realitet ne te tilla raste jemi perpara nje simboli masonik.Brebda yllit lexojme germa A-L-F-A-T.Dy kocka te kryqezuara,simboli i pirateris,por edhe simbol masonik.
Pentagrama me kryqin e kurorezuar ne brendesi.Simboli i Kryqit te Kuq..Kryqi templar ne brendesi me 5 petale.Tjeter simbol i Kryqit te Kuq
Kryqi i vizatuar ne diskun Diellor,perfaqson nje kulture te lashte te Kelteve.
Rrethi me rripa te trefishte.Eshte nje simbol i perdoru kudo ne bote qe ka shoqeruar mitin e Atlantides.Ky simbol perfaqson planin e ishullit mitik te humbur,Atlantiden.Labirinthi Cnnoso,eshte gjendur ne monedha te vjetra dhe gure,ne ishullin Kret.Edhe ky simbol eshte bashkerendes i Atlantides se humbur...

Dy kalores ne te njenjtin kale.Simboli i ''Vllazerise'' se Templarve


Flamuri TemplarSiboli qe perfaqson pafundsine
Draper e Cekan jane simbole masonike.Cekani perfaqson forcen e pushtetit,kurse draperi perkundrazi eshte simboli i filozofise.Qe nga viti 1919 behet simbol i komunizmit qe perfaqsonte aleamcen e klases puntore me fshatarsine.Ky eshte nje nga gjithe ato versione qe perfaqson roten Arianrhod,zotin e kelteve.
Triskeli,simboli kelt i enrgjise universale
Simboli i Svastikes,ka pefaqsuar periudhen e errte te nazizmit ku dy SS jane "Schutz Staffeln.Si simbol eshte shume me i vjeter..ka perfaqsuar tek keltet fuqine diellore
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi