Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Simbole okulte

Shko poshtë

default Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sat Nov 24, 2012 6:22 pm


Simbole okulte misterioze


Jin Jang
Jin Jangu eshte nje simbol qe perdoret nga miliona njerez te moshave, nacionaliteteve, rracave dhe gjinive te ndryshme. Kete simbol e gjejme te skalitur ne mbajtese celsash, varese, unaza, te pikturuara ne mure dhe ne bluza. Ashtu sikur edhe te gjithe simbolet e tjere, dhe Jin Jangu flet ne subkoshiencen tone, na josh , na magnetizon, me nje menyre krejt misterioze.

Disa thone se shpreh te miren dhe te keqen – mbase ne nje menyre krejt siperfaqsore – dhe kjo eshte vetem nje interpretim feminor i ketij simboli. I gjithe mendimi dhe kozmogonia kineze ndodhen brenda ketij simboli, jeta, vdekja, frika, fuqia, erresira, drita. Jini dhe Jangu jane dy polet plotesues dhe te kundert te natyres.

Jangu eshte e bardha. Eshte ai qe ka pergjegjsine per levizjen, agresivitetin, iniciativen, kreativitetin, forcen mashkullore, ndjenjat e konfirmuara, Qiellin, driten, te ngrohten, te forten. Jang do te thote ‘’ flamure qe valezojne ne Diell’’, domethene dicka qe shkelqen ose qe ndricon.


Jini eshte e zeza. Eshte pergjegjes per erresiren, pasivitetin, moslevizshmerine, pranimin, elementin femeror, mungesen e jetes, henen, naten, te ftohtet, fushat e natyres qe marrin dhe mirembajne, qe mbrojne jeten brenda tyre, mitren ne trupin e femrave, shpellat, ujrat e palevizshme, te buten, gjerat qe terhiqen, ndjenjat e erreta dhe dinake. Jin do te thote ‘’i erresuar, i vranet’’. Keto dy lloje energjish perbejne shprehje te nje realiteti unik qe ndodhet pertej cdo lloj forme dhe esence, pertej cdo lloj dualizmi. Tao-ne.

Nese do te vezhgonim simbolin e Tai- ishi Tu, ashtu sikur quhet, do te shikojme se perbehet nga nje rreth qe eshte i ndare ne dy pjese te barabarta. Njera pjese eshte e bardhe me nje pike te zeze brenda, dhe pjesa tjeter eshte e zeze me nje pike te bardhe brenda. Ne kete menyre ngjyrat nderrohen me njera tjetren pa ndalim dhe me kete menyre krijohet bota me te gjithe nuancat e saj.

Ndersa simboli leviz, pika zeze qe ndodhet ne gjysmen e bardhe fillon te zmadhohet dhe te forcohet, deri sa ne nje moment pushton te gjithe pjesen, e cila zevendesohet nga e bardhe ne te zeze. Kjo levizje e energjise ka si rezultat krijimin e gjendjeve te mesme ne natyre, qe e bejne boten te jete e shumellojshme, te nderlikuar dhe me te plote.

Prej kesaj levizjeje krijohen dhe kater stinet dhe ndryshimi i tyre, shumeformimi i territorit ashtu sic na e shpjegon Feng Shui, ndryshimet e kohes, ndryshimet e humorit tone, lindja e trupave femerore dhe mashkullore. Pa kete levizje, bota materiale, ose ‘’Maja’’ ashtu sikur e quajne Indianet, do te ishte monotone dhe e njeanshme.Mesimet qe na jep Jin Jangu, fshihen pas Feng Shuit. Ky art i lashte i gjeomandise ka per qellim kuptimin e natyres dhe harmonizimin energjive krijuese dhe marrese te vendit. Qellimi eshte ekuilibri qe nevojitet ne cdo lloj rasti. Keshtu sipas ketij arti, ne shtepite e te gjalleve duhet te mbizoteroje energjia jetedhenese Jang, sidomos ne dhomat e femijeve.

Ndersa ne dhomat e gjumit perkundrazi, duhet te mbizoteroje energjia Jin, pasi ajo dhome eshte nje vend pushimi dhe qetesimi. Energjia e tepruar Jin provokon semundje, humbje, madje edhe vdekje. Perkundrazi energjia Jin ndihmon trupin dhe kuron semundjet, pasi dridhet, zien nga jeta dhe sjell fat te mire.

Mesimdhenia e Jin Jangut ka frymezuar dhe artet maricale. Tao eshte nje burim ushqimi per zhvillimin e arteve marciale tradicionale ne Kine. Puna e tyre eshte me teper brendesore, dhe nje shembull i mire per kete jane murgjit e manastireve Shao Lin.

Sipas Taoizmit, te gjitha gjerat kane dy fuqi te kunderta, Jinin dhe Jangun, dy ane qe bashkembeshteten, ndihmohen dhe luftojne. Keto principe perdoren ne pergaditjen fizike dhe mendore te Arteve Marciale, te bazuar ne energjine CI qe perbehet nga Jin Jangu.

Ne artet marciale, Jangu eshte prape me superior, eshte jeta, miresia, trimeria, bukuria dhe virtyti, rregulli dhe te gjithe elementet etike, shpirterore, qe nevojitet per zgjuar brenda nesh ne menyre qe te mund te behemi Njerez. Ndersa Jin eshte nentokesori, ligesia, egoizmi, e shemtuara, kaosi, degradimi dhe urrejtja. Edukimi i luftetareve eshte nje beteje e Jinit dhe Jangut dhe kjo eshte rruga e veterealizimit.

Mjekesia tradicionale kineze bazohet ne elementet Jin dhe Jang te trupit njerezor. Cdo semundje konsiderohet si nje tronditje e ekuilibrit midis ketyre dy elementeve. Ne pergjithsi, pjesa brendesore e trupit eshte Jang dhe pjesa siperfaqsore quhet Jin.

Pjesa perpara eshte Jang dhe pjesa e pasme e trupit eshte Jin. Brenda trupit ekzistojne organe Jin dhe Jang. Ekulibri brenda trupit mbahet fale rrjedhjes se duhur te vazhdueshme te Ci, ose energjise jetedhenese qe qarkullon nepermes nje sistemi.

Nese kjo rrjedhe e ishit te Jin dhe Jang do te ndalohej, atehere individi do te semurej, dhe semundja kurohet me vendosjen e gjilperave ne pika te ndryshme te trupit qe rregullojne rrjedhen e ishi.

Keto jane disa nga zbatimet e mesimdhenies se lashte te Jin Jangut. Nje mesimdhenie kaq e lashte aq sa edhe malet e fushat qe krijohen nga levizja e tij. Kaq te mencur sa edhe yjet dhe jeta qe ekzistojne sepse ai ekziston.

Ashtu sikurse edhe ne cdo dije te lashte, vetem mundohemi te degjojme, te interpretojme madherine dhe dijet qe ajo fsheh. Ai qe behet i ndergjegjshem i Jin Jangut, eshte i afte te interpretoje universin dhe behet bashkepunetor te rrjedhes se pafund te gjerave dhe te Zhvillimit.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sat Nov 24, 2012 6:47 pm


Krijimi i qiejve dhe i tokës.
Dinastia XXI, Egjipt.Perendesha Nut.Ajo është përshkruar si një grua lakuriq me trupin e harkuar si një qiell, mbuluar me yje. Gjymtyrët e saj simbolizojnë katër shtyllat mbi të cilat qendron qielli.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 9:50 am


Simboli i brireve te dashit


Perfaqeson briret e dashit te hermes(simbol i fekonditetit, henor dhe nokturn),simboli i anti-krishtit. Perdoret zakonisht ne ceremonite e therritjes se te keqes.Sherbetoret e se keqes e bejne kete shenje mbi sendet apo personat qe duan te mallkojne.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 10:06 am


Piramida e dyfishte

Piramida e dyfishte, njesoj si ylli i Davidit, mund te perfaqesoje 666 (6 pika, 6 trekendesha, 6 faqe te hekzagonit). Trekendeshi i permbysur eshte simbol i se keqes, kaosit, trekendeshi me koke lart eshte simbol i pozitives( urdheri i ri boteror) : nje nga theniet e franc- masoneve eshte (ordo ab chaos) nga kaosi del rregulli, ose rregulli del nga kaosi. Simbol i perdorur gjithashtu edhe ne magjine e zeze.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 10:14 am


Triquetra
Triquetra ose triketra, nga latinishtja perkthehet tre kendet. Simbol I mbrojtjes.Ne intepretimin modern perfaqeson: nyjen e trinitetit, nyjen e dashurise, nyjen kelte.Tek ata qe merren me magji, triketa simbolizon jeten, vdekjen dhe rilindjen por dhe ujin, zjarrin dhe ajrin. Rrethi simbolizon fertilitetin dhe feminilitetin.Ky simbol ka qene qe tek Keltet , dhe me pas u perdor dhe nga te krishteret dhe perfaqesonte per ta trinitetin hyjnor, Atin, birin dhe shpirtin e shenjte.Triketa konsiderohet gjithashtu dhe si symbol I shpirtit, trupit dhe mendjes. Ky symbol ka dhe emra te ndryshem sipas figures, kur eshte me rreth quhet triketra dhe triketa kur eshte pa rreth. Variante te tjera te saj.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 10:22 am


Trikselioni
Trikseli dhe flamuri i Sicilise (Itali). Ne greqisht triskeles do te thote trekembesh. Ky motiv dekorativ eshte perdorur shume nga Keltet e vjeter, ne mitologjine e te cileve, trikseli perfaqesonte 3 perendite kryesore:Lug, Dagda dhe Ogme. Ai evokon diellin, levizjen pingule.

Simbolikisht ai perfaqeson 4 elementet: ajrin, zjarrin, ujin dhe token( qe eshte nyja qendrore e kraheve).Ai mund te perfaqesoje gjithashtu kohen e shkuar te tashmen dhe te ardhmen, ose tre moshat e jetes : rini, moshe e pjekur dhe pleqeri.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 10:30 am


Kryqi Brenda kurores


Shkalla me e larte e frank-masoneve, KT ose KNIGHT TEMPLARS(kaloresit e tempullit). Kryqi Brenda kurores eshte simboli i kaloresve te tempullit.Nga 1881 deri ne 1931, simboli mason u shfaq ne mbulesen e Kulles se Rojes.avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 10:37 am


Simboli qendror ''G''


FRANK-MASONERI , Pika qendrore G, parfaqeson hyjnine e vertete te okultisteve: qenien njerezore te ndricuar “iluminuar”(fene humaniste(njerezore) ). Cdo vend frank-mason ka logon e vet.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 4:57 pmKaloresit ne statuja simbolizojne...


Statuja e nje kaloresi ne kale ....Kur kali i ka dy kembet e para te ngritura ne ajer- personi i simbolizuar ka vdekur ne beteje
Kur kali ka nje kembe ne ajer- personi ka vdekur nga plaget e mara ne beteje

Kur kali i ka te 4 kembet ne toke- personi ka pasur nje vdekje normale
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Mon Nov 26, 2012 1:29 pmCoatli,gjarperi qe pefaqson dualizmin njerzor,shpirtroren dhe materialen
Simbol i interpretuar nga Azteket,nje gjarpër me dy koka.Simbologjia Mexicane (Azteke) ishte sintezë e besimeve dhe traditave të popujve të lashtë Mesoamerikan, duke përfshirë një kompleks vetë-ekzistence, krijimi i universit dhe gjendja e njeriut në lidhje me Hyjnoren.

Coatli është emri i gjarprit me dy koka qe pasqyron elementet tokësore apo materiale. Në këtë simbol, ka edhe aspektin e dualizmit qe përfaqëson parimet shpirtërore dhe materiale,te cilat janë të lira.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Mon Nov 26, 2012 2:14 pm


Simbolika hindu ''Agni''.

Në kontekstin e Hinduizmit, Agni (fjala Sanskrite Agni: "Zjarri") është zoti Vedik i"Krijimit te zjarrit ". Së bashku me Indra-n,Surya-n dhe Vedik-un,formohet trinitia,qe me vone u zëvendësua nga triniteti Puranic,qe ishin Brahma, Vishnu dhe Shiva.

Agni është përshkruar me dy fytyra (njeren te dobishme dhe tjetren destruktive),me sy dhe flokë të zinj , tre këmbë dhe shtatë krahe.Mjeti simbolik me te cilen leviz është një dhi .
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Mon Nov 26, 2012 2:37 pm


Pesha e ZemresKy reliev eshte inspiruar nga libri ''Guri Okult''dhe perfaqson peshen e zemrës,qe është një përfaqësim simbolik, zemra përfaqëson jetën e gjalle, ndjesite dhe për egjiptianët e lashtë zemra ishte vendi i emocionit, mendimit dhe vetë jetës.

Në qoftë se dikush kishte shumë me teper materiale dhe vese, zemra është e rëndë, përpihej nga përbindësha, që është natyra materiale, ku çdo gjë vdes dhe rilind. Nëse jeta e tij ishte e pastër, zemra do të jetë e lehtë dhe të jetë në gjendje për të shkuar në Amenti,ne Token e Amonit.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Mon Nov 26, 2012 2:47 pm


Amon-Ra
Simboli egjiptiane (krahë dielli) "Zoti Gates".Emri i tij egjiptian është Amen apo Imen,kurse emri greke, Amoni.Në tekstet Piramidale u konsiderua si një hyjni e ajrit (e cila është kudo dhe në të gjitha momentet "okulte"), por më vonë u shoqërua me Ra-n, Perëndine Heliopolis,ose hyjnine diellore,dhe u mbi quajt me emrin Amun-Ra.Gjithashtu ai eshte thirrur dhe "Ati i erërave", "Wind Alma", "Zoti që bëhet një milion", "Ai që banon në të gjitha ceshtjet", "Zoti i fronit te dy Tokëve" ..
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Mon Nov 26, 2012 3:02 pm


Perfqafimi...

Detal i një pikture islamike në shekullin e shtatëmbëdhjetë.Arti islam i librit përfshin pikturën, kaligrafine, libërlidhjen dhe iluminizmin.

Keto jane vizatime arabe në kufijtë e imagjinates. Imazhe fetare të profetit Muhamed, Jezusit dhe Dhiatës se Vjetër fuqishem çoi në perfaqsimin,e cila, sipas kohës dhe vendit,i beri fytyrat e tyre te mbuluara ose jo.Çështja e përfaqësimit figurativ në Islam është ende shumë komplekse.
avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Rifat prej Sat Dec 15, 2012 8:40 am


Beelzebub,ose djalli
Një nga pikturat demonike më të vjetra dhe e njohura si Beelzebub,është konsideruar se eshte ajo e Satanit,nganjëherë referohet si "Princi i Devils '. Në gjuhen hebraike Beelzebub do të thotë "Zot Flies".

Thuhet se ai urdhëroi sëmundje per njerzimin dhe provokoi tek njerëzit krenarine.avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Simbole okulte

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi