Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Simbolizmi okult ne Lojrat Olimpike Londra 2012

Shko poshtë

default Simbolizmi okult ne Lojrat Olimpike Londra 2012

Mesazh nga Rifat prej Sun Nov 25, 2012 2:00 pm


Simbolizmi okult ne Lojrat Olimpike Londra 2012


Shikuar nga pothuajse një miliardë shikues në të pesë kontinentet, ceremonia e lojrave olimpike 2012 ishte, për disa orë, pikë qendrore e botës. Ky ishte rasti për të paraqitur me ane të medias profilin e lartë te ngjarjeve, mesazhet e elitës botërore, simbolet qe ishin pjesë e shfaqjes. Ne do të shikojmë në ceremonine e hapjes dhe te mbylljes të Olimpiadës 2012 në Londër edhe simbolizmin okult.

Shpesh ceremonitë Olimpike janë ndër ngjarjet më të shikuara televizive në planeti. Ata janë një mundësi e jashtëzakonshme për federatat e vendeve pritëse,qe të shfaqin madhështinë e tyre përmes një shfaqje madhështore, të përpunuar dhe masiv. Olimpiada 2012 e Londres nuk kishte si te bente përjashtim,ajo tregoi historine e Anglisë, kulturen dhe arritjet u kremtuan duke i duartrokitur tërësisht.

Disa ishin momente të mëdha,disa të tjera ishin qesharake, disa ishin të errëta dhe madje edhe shqetësuese. Kshte momente të tjera shumë simbolike, duke reflektuar historine e elitës okulte. Duke pasur parasysh se Londra është një nga kryeqytetet e pushtetit botëror, ajo do të kishte qenë më e çuditshme në qoftë se simbolika dhe filozofia e elitës në përgjithësi nuk do ishte reklamuar gjatë ceremonive.Sigurisht, jo çdo gjë ishte simbolike në këtë kuptim dhe jo gjithçka ishte dhene per publikun, por gjatë rrjedhës së disa orëve qe zgjaten ceremonitë, një pjesë e mirë e simbolizmit okult i është transmetuar miliarda shikuesve në mbarë botën.

Le të shikojmë në momentet më simbolike të Olimpiadës 2012 në Londër.

Ceremonia e hapjesCeremonitë ishin projektuar dhe koordinuar nga Danny Boyle, drejtor i Trainspottingut dhe Millionaire Slumdog ,i cermonine e hapjes e kishte realizuar me iden se po futej drejt ishuje Wonder, duke u përqendruar në historinë e Anglisë dhe të aktorëve që ndikuan atë.Udhëtimi fillon në Angline e lashtë dhe mitike pastaj udhëton përmes revolucionit industrial, duke i dhënë fund në kohët moderne.Historia është bërë duke përdorur simbole të veçanta dhe referencat që kujtojnë anën okulte të Britanisë së Madhe.

Toka e gjelbër

Shfaqja fillon në Angli baritore, plotë me fermerë dhe lojtarët e kriketit. Më saktë, janë shume simbole të lashtë me dijet e tyre mistike.Pika qendrore e cermonise është një kodër që është thënë të ketë fuqi magjike: dhe ai eshte i ngjashem Glastonbury Tor.Photos

Kodra mitike e quajtur Glastonbury Tor me spiralen baritore qe mbikëqyr Angline .Ky rikrijim i Tor Glastonbury, me në krye një pemë lisi gjigande, (konsideruar nga keltiku Druids dhe përfaqësues të Hyjnisë Supreme si një pemë e shenjtë.

Glastonbury Tor është një nga vendet më të vjetra të shenjta në Angli. Besohet të jetë në kryqëzim i linjave të të fuqishmëve, Tor është i lidhur me shumë histori dhe legjenda mistike. Për shembull, ajo është menduar të jetë Avaloni,nga legjenda e Mbretit Arthur dhe kalorësit e tij 12, një histori që është e lidhur me ezoteriken e Diellit dhe te dymbëdhjetë shenjave te zodiakut. Një tjetër legjendë thotë se Jozefi nga Arimatea, xhaxhai i madh i Jezu Krishtit i cili ishte një tregtar kallaj,dergoi Jezusin e ri në një udhëtim për tek Glastonbury.

Ai më vonë u kthye në vend dhe mbiquajti kupen e përdorur nga Jezusi gjatë darkës së fundit (sajuar ''Grali''Shenjtë )si një kupë të mirë .Një zonë e Glastonbury thuhet se ka fuqi magjike. Arkeologët kanë zbuluar se edhe ndërtimi i Glastonbury,perfshire dhe Abbey,eshte bere sipas gjeometrisë se shenjtë ", e njohur nga ndërtuesit e piramidave egjiptiane" dhe legjenda ka zbritur nëpër shoqëritë e gurëgdhendëseve (originators e Frankmasonerisë moderne).


Ky eshte Glastonbury Tor i Vërtetë,me në krye Kishën e Shën Michael.Kodra është vendi i pelegrinazheve të krishterë dhe ritualeve sezonale të praktikuaranga magjistarët, shtrigat, ritualët pagan, dhe vendi i festivaleve shpirtërore të ndryshme .

Prania e Glastonbury Tor në stadiumin olimpik ofroi një ze përfundimtare mistik dhe ezoterik për ceremonitë e hapjes.

Ndërsa punojnë tokën,bashkatdhetarët drejtohen rreth ''maypoles'' (e cila rastësisht mbanë kuptimin kozmik dhe okult ate mashkullor), një djalë i ri në turmë qëndron dhe këndon pjesë te një himni klasik te Anglise,Jerusalem te William Blake

William Blake është përshkruar shpesh si një "vizionar",vepra artistike e të cilit ishte frymëzuara nga Druidismi, Gnosticizmi dhe Masoneria (përshkrimi i tij i "Grand Gjeometri'' mban një busull masonike,e cila është mbi Qendrën Rockfeller në Nju Jork). Ndërsa disa nga krijimet e tij kishin konotacione të krishtera, por edhe me ide gnostike dhe ezoterike. Jeruzalemi referohet në historine apokrife të Jezusit,sikur ai eshte duke vizituar e përshkruar "tokën e gjelbër dhe të këndshme" të Glastonbury ne Angli.Ja dhe kenga qe u kendua atje ne cermoni,e cila i referohet Jezusit

Dhe i pershkoi ato në kohën e lashtësise
Ecni mbi malet e gjelbra të Anglisë?
Ai ishte Qengji i shenjtë i Perëndisë
Në kullotat e këndshme me veshtrim drejt Anglisë ?

Dhe atje bëri nje fytyrë hyjnore
Qe shkëlqenë mbi kodrat tona plot?
Jeruzalemi u ndërtua këtu
Ndër këto errësira satanike?

Poema pyet nëse Jezusi ecte në Angli dhe themeloi Jeruzalemi i Ri (siç përshkruhet në Zbulesën) në mesin e kesaj "erresire satanike "?. Kjo shprehje enigmatike është thënë për t'iu referuar revolucionit industrial Anglez dhe ndërtesave te errëta që erdhen me të. Rastësisht, pjesa tjetër e ceremonitë se hapjes përshkruhet vetëm nga: ndërtimi i "errësires satanike".


Revolucioni Industrial

Pas këndimit të himneve, meshkujt me kapele të lartë, hyjnë në Tokën e Gjelbër dhe të Këndshme Angleze për të sjellë ndryshime të rëndësishëme.


Photos

Burrat në kapele të lartë studiojne tokën dhe duart i dridhen secilit.
Ky grup i vogël i elitës simbolizon koordinimin e revolucionit industrial për të marrë masat,për ecurin e sigurte te Anglise

Djemte me te mire udhëhiqen nga inxhinieri civil Isambard Kingdom Brunel, i cili qëndron në bazë të kodres magjike te Tor dhe mban një fjalim duke cituar Shekspirin,''The Tempest''.Pema legjendare e lisit qe qendron ne maje te Tor,ngrihet nga toka dhe qindra punëtorëve dalin nga nën Tor dhe fillojnë transformimin e peizazhit te Anglisë.

Në këtë pikë, ka disa fakte që e meritojnë per analize . Së pari, legjenda e Mbretit Arthur përcakton se në krye të Tor është hyrja në Annwn për Underworld. Së dyti, emri zyrtar i segmentit rreth revolucionit industrial është Pandemonium,i cili është emri i kryeqytetit të Xhehenemit.Këto të dhëna tregojnë se Londra nuk është bërë nje Jerusalem i ri (një metaforë për qiellin), siç thuhet nga himnit Blake, por fjalë për fjalë ferr mbi tokë. Dhe e gjithë kjo potere erdhi nga një pjesë e vogël elites së njerëzve,të cilët me sa duket u moren jeten mijëra punëtorëve,për të ndërtuar Anglinë Industriale

avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi