Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

Astronomët e lashtë indian kane percaktuar shpejtesin e rrezes se Diellit

Shko poshtë

default Astronomët e lashtë indian kane percaktuar shpejtesin e rrezes se Diellit

Mesazh nga Rifat prej Mon Jan 14, 2013 10:15 am


Astronomët e lashtë indian kane percaktuar shpejtesin e rrezes se Diellit

Ne librin Rig Veda,me tekstin më te vjetër ne Indi dhe ndoshta më mistiku,thuhet: "Me respekt të thellë, unë përkulem përpara diellit, i cili udhëton me shpejtesi 2.202 yojanas në gjysmën e një nimesha." Një yojana është rreth nëntë milje amerikane, një nimesha është 16/75 e një të dytë sek.Ateher 2.202 yojanas x 9 milje x 75 / 8 nimeshas = 185.794 milje.

Pra, ai thotë se rrezet e diellit udhëtojne me 186.000 milje në sekondë! Dhe kjo thenie daton ne vitin 1387 para krishtit.Pra qe nga ajo periudhe lashtesie,ata e dinin shifrën e saktë për shpejtësinë e dritës.Yogis kishin përdorur mala,per të mbajtur gjurmët e numrit të mantras. Mantra ka 109 rruaza ose sfera,108 1 Guru Bead. Pse kështu? Ajo mala përfaqëson formen ekliptike. Ajo është e ndarë në 27 seksione të barabartëtë te quajtur Nakshatras, dhe secili prej këtyre në katër sektorë të barabartë të quajtur paadas, ose "hapa", duke shënuar 108 hapat që dielli dhe hëna ju duhen per te pershkruar qiellin.

Ata ndalojnë në "sferë 109 te guru-s" Mala dhe për të vazhduar lexojn prapa.Sfera e cila është nje guru përfaqëson solsticin verës dhe dimrit. Duke përdorur një Mala në mënyrë simbolike,ato lidhen me ciklet kozmike qe 'qeverisin' universin tonë.

Ja disa referenca astronomike në të:1) Distanca në mes të tokës dhe diellit është rreth 108 herë diametër dielli. Largësia midis tokës dhe diellit është 149.597.890 km dhe diametri i diellit është 1.392.000 km pra 107,45 herë.

2) dhe distanca mes tokës dhe hënes është 108 herë diametër hëne.Largësia në mes të tokës dhe hëna është 375.403 km dhe diametri i hënes është 3.476 km,pra 108 herë.

3) Diametri i diellit është rreth 108 herë diametër të tokës.Diametri i diellit është 1.392.000 km dhe diameter Tokës në Ekuador është 12.756 km,dmth diametri i Diellit është 109 herë me i madh se diametri i Tokës. Kjo është arsyeja pse Gurumani është konsideruar si e 109.


avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi