Enigma-Explorer
Regjistrohu qe te shohesh gjithcka.Me respekt Estilen

"Vampirët..?".... Mjekët pohojnë se egzistojnë ne jetën reale

Shko poshtë

default "Vampirët..?".... Mjekët pohojnë se egzistojnë ne jetën reale

Mesazh nga Rifat prej Sun Feb 10, 2013 8:49 am


"Vampirët..?".... Mjekët pohojnë se egzistojnë ne jetën realeMjekët në Turqi e kanë përshkruar si një rast trishtues atë që pretendon të jetë një vampir i vërtetë me ''personalitete të shumfishta'' dhe me një varësi për të pirë gjak.

23-vjeçari i martuar,me sa duket filloi te pres me brisk rroje në krahët e tij, gjoks dhe stomak , duke lejuar rënie të gjakut në një filxhan,duke grumbulluar nje sasi për ta pire. Por kur ai përjetoi varesine për të pirë gjak "si nevoje urgjente", ai ka filluar të kerkoi burime të tjera gjaku,deklarojne mjekët.

Njeriu, emri i të cilit dhe ne vendlindje nuk ja kanë reklamuar , u arrestua disa herë,pasi atij i jane gjetur thikat dhe cpues të tjera për të mbledhur dhe pire gjakun e viktimave te tij. Me sa duket ai i ka marre edhe babait te tij qese ne bankat e gjakut ,për ti pirë,kjo sipas një raporti të publikuar para dy ditesh (8 shkurt 2013) në Gazetën e Psikoterapi dhe Psychosomatics.Mjekët thonë se ata kane vertetuar ngjarjet traumatike në jetën e njeriut,i cili gjakpirjen e realizon që prej dy vjetesh. Vajza e tij 4 muaj 'u sëmurë dhe vdiq', mjeket dëshmojne gjithashtu vdekjen e xhaxhait të tij, nga nje vrasje e dhunshme,ku ne te cilen thuhet se "një nga te afermit e tij i ka prerë kokën dhe penisin viktimës ," shkruajne studiuesitnë artikullin e gazetës. [nje nga 9 ngjarjet më të çuditshme mjekësore]

Per te thuhet se ;-se njeriu eshte parë duke folur për veten e tij,i përhumbur nga një "shok imagjinar",qe detyrohet për të kryer akte të dhunës dhe përpjekje për vetëvrasje. Ai gjithashtu kishte difekte te kujtesës në jetën e tij të përditshme dhe raportohet se mund të shkoi ne cdo vend, pa asnjë ide se si ai leviz.

"Ndoshta për shkak të 'maskimit' në një person tjetër, ai humbet gjurmët gjate"ngjarjevete përgjakshme'',dhe per te nuk ka rëndësi se kush është viktima, ai gjithmone mbetet amnesic ne kete pjesë te veprës së tij," thote raporti.

Mjekët, të udhëhequr nga Direnc Sakarya, Ushtarak Spitali ne qytetin Denizli në jugperëndim të Turqisë, në analizën përfundimtare,raportojne per një njeri te diagnostikuar me çrregullime të identitetit disociues (KA), çrregullime stresi pastraumatike (PTSD), depresioni dhe abuzues kronik i alkoolit. Sipas njohurive të tyre, njeriu është pacienti i parë me diagnozen "vampirizem".Çrregullimi disociues i identitetit është bërë e famshme nga historia e Shirley Mason, ose Sybil, i cili u diagnostikua se ka 16 personalitete të dallueshme për shkak të abuzimit fizik dhe seksual nga ana e nënës së tij. Autorët e studimit vërejnë se vampiri me me çrregullime të identitetit disociues ''KA'' shpesh lidhen me abuzimin dhe neglizhimi,qe i eshte bere ne fëmijërinë e tij. Nëna me gjak te droguar, transmeton episode ngative tek femija gjatë viteve të tij të adoleshencës, kur ajo e sulmon atë, por gjithashtu pohohet se femijet e moshes 5 deri 11 vjec nuk kanë kujtesë të fëmijërisë së tyre.

Nuk është e qartë nëse njeriu ne fjale ka vuajtur pasoja në shëndetin e tij,për shkak të mërzitjeve te zakonshme, por ne pergjithsi eshte vertetuar se trupi i njeriut nuk është përshtatur mirë për tretjen dhe asimilimin e gjakut. Ndërsa shuma të vogla mund të jenë të padëmshme,por ata që rregullisht konsumojnë shume gjak mbartin rrezikun e hemochromatosis (mbidozë te hekurit ) dhe kontraktues te gjakut-përballohen me sëmundje nëse ata marrin gjak nga gjakpiresit.

Dhe sigurisht, ky njeri nuk është një vampir i vërtetë në kuptimin mitik, një karakter i famshëm i përfaqësuar nga Drakula,ekzistenca e të cilit është e lidhur me paragjykimet.

http://www.livescience.com/26971-real-life-vampire-addicted-to-blood.html


avatar
Rifat
Webmaster
Webmaster

Numri i postimeve : 2401
Points : 4324
Reputation : 12
Join date : 09/12/2011

Shiko profilin e anëtarit http://enigmaexplorer.forumativo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi